LAZ haagised
прицепы производства ЛАЗ
1953. aastal tehti tehasele LAZ ülesandeks hakata tootma kaheteljelisi haagiseid autole ZiS-150. Tehase konstruktorite kollektiiv asus välja töötama selliseid haagiseid nii lahtise kastiga kui furgooniga. Seejuures otsustati teostada haagised raami suhtes liikumatu esiteljega. Haagis pööras ainult esirataste pööramise teel, nagu tavaline auto.
1954. aastal sai valmis kasthaagis kandevõimega 4 tonni. See valmistati katseeksemplarina ja sai nimeks LAZ-729. Samal ajal valmistati ka esimesed furgooniga kaheteljelised haagised LAZ-730, mis tol ajal kuulusid autorongi LAZ-150F koosseisu.
Kuid hoolimata LAZ-i konstruktorite püüdlustest ei olnud nende esimestele ise väljatöötatud mudelitele nõudlust. Nende haagiste asemel kästi Lvovi Autobussitehasel hakata tootma GAZ autode agregaatidega ühildatud haagiseid.
1954. aastal sai esimeseks LAZ-is seeriatoodetud haagiseks üheteljeline leivaveoks mõeldud furgoonhaagis LAZ-712 (foto 1, foto 2, foto 3, foto 4 – erialases kirjanduses nimetatakse neid haagiseid vahel ka LAZ-658). Mõni aeg hiljem aga hakati tehases tootma ka ripphaagiseid 1-APM-3, mis olid mõeldud kuni 3 tonni kaaluvate pikkade koormate vedamiseks.
1956. aastal hakati LAZ-is tootma kauplusautode haagiseid LAZ-742B (foto 5, foto 6, foto 7). Sellel kaheteljelisel haagisel oli suletud täismetallist kere, mis oli mõeldud kuni 1500 kg toidu- ja tööstuskaupade veoks ja müügiks. Haagise salongis olid mitmesugused stendid, kapid ja kastid, sealhulgas paremas seinas ka vitriin. LAZ-742B erinevuseks oli ilma raamita kerekonstruktsioon, mis töötati välja Pavlovski Autobussitehases. Raamita konstruktsioon võimaldas kasutada ka tolle aja kõige eesrindlikumat detailide valmistamise meetodit – metalli külmstantsimist koos sellele järgneva punktkeevitusega..
LAZ-i 1957. aasta plaanidesse oli märgitud 400 sellist haagist, kuid esimese bussieksemplari tehasesse saabumine tõmbas nendele plaanidele kriipsu peale, sest mõlema tootmissuuna üheaegne rakendamine käis tehasele üle jõu.
Märkasid viga? Anna sellest meile teada